Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE
Forum dyskusyjne strony hrubieszowscy-unici.prv.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ukazał się nr 2 pisma "GREKOKATOLICY.PL"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna -> Z życia Kościoła greckokatolickiego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Sro Sty 05, 2011 1:15 am    Temat postu: Ukazał się nr 2 pisma "GREKOKATOLICY.PL" Odpowiedz z cytatem

Do nabycia w parafiach greckokatolickich i w sklepie internetowym:

http://sofija-net.pl/index.php?products=product&prod_id=540

(tamże spis treści; ja sam popełniłem tam artykuł pt. Jaka powinna być "polityka narodowościowo-językowa" UKGK w Polsce?, więc tym serdeczniej zachęcam do lektury).

Pismo to jest półrocznikiem, o tematyce religijno-społecznej (z przewagą pierwszej) dotyczącej spraw greckokatolickich i ukraińskich, wydawanym w językach polskim i ukraińskim (z przewagą pierwszego). Naprawdę warto kupować, czytać, a i...współpracować.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz



Dołączył: 21 Lut 2007
Posty: 17

PostWysłany: Pią Sty 14, 2011 11:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wygląda ciekawie! Czy ukaże się w wersji elektronicznej?

Na marginesie chciałbym zapytać czy historyk z Białegostoku, prof. Józef Maroszek jest grekokatolikiem?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Nie Sty 16, 2011 7:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O wersji elektronicznej nic mi nie wiadomo. Tzn. technicznie rzecz na pewno byłaby "do zrobienia", ale - jak obaj wiemy - to jeszcze nie oznacza, że będzie zrobiona. Może zapytam przy okazji redaktora. Smile

Wyznanie p. prof. Maroszka to jego sprawa, ja w każdym razie nie słyszałem nigdy, by był on wiernym UKGK i nie wydaje mi się to zbyt prawdopodobne. Fakt, że napisał artykuł do pisma wydawanego przez grekokatolików, o niczym nie świadczy. Artykuł zamieszczony został ze względu na tematykę, jak sądzę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz



Dołączył: 21 Lut 2007
Posty: 17

PostWysłany: Czw Sty 20, 2011 1:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sądząc po spisie treści numer może być ciekawy. Gdyby była wersja elektroniczna chętnie bym się z nim zapoznał.

Zapytałem o prof. Maroszka ponieważ w swoich pracach zdradza wyraźne sympatie grekokatolickie. Nawet wtedy gdy pisze o prawosławiu. Myślałem, że może jest grekokatolikiem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Czw Lut 10, 2011 7:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grzegorz napisał:
Sądząc po spisie treści numer może być ciekawy.


I - zdradzę Panu - JEST ciekawy. Smile

Cytat:

Gdyby była wersja elektroniczna chętnie bym się z nim zapoznał.


Ma Pan alergię na papier? Wink

Cytat:

Zapytałem o prof. Maroszka ponieważ w swoich pracach zdradza wyraźne sympatie grekokatolickie. Nawet wtedy gdy pisze o prawosławiu. Myślałem, że może jest grekokatolikiem.


Pan profesor Maroszek sympatie może i zdradza, ale nie pisze jak grekokatolik. To raz.

Dwa: naprawdę Pan myśli, że grekokatolicy to taka posliedniaja swołocz, że nikt "z zewnątrz" nie jest w stanie z nimi sympatyzować? Wink W szczególności - że nie mogą z nimi sympatyzować przedstawiciele innych katolickich Kościołów sui iuris, w szczególności Kościoła rzymskokatolickiego, dość (przyzna Pan!) w Polsce rozpowszechnionego? Wink

Weźmy przykład z Waszej "działki": znany Panu zapewne dr Grzegorz Jacek Pelica, w swych licznych publikacjach (także i na łamach "Przeglądu Prawosławnego" zamieszczanych) niewątpliwie "zdradza sympatie prawosławne" i to "nawet gdy pisze o grekokatolicyzmie" - ale póki co pozostaje on przecież łacinnikiem, ba - katechetą!

Dodane po 1 godzinach 13 minutach:


Pismo "GREKOKATOLICY.PL" nie wszystkim się spodobało, co widać poniżej:

http://nslowo.pl/content/view/1529/73/

http://nslowo.pl/content/view/1524/73/

Oczywiście, na wszystko to patrzeć trzeba w kontekście targającej społecznością ukraińską Warmii i Mazur "wojny Sycza z Neciem". Pan Migus to SYCZowyk, ks. Ireneusz jest zaś NECIOnalistą. Stąd też łatwiej zrozumieć alergiczną reakcję na treści, które ja osobiście głosiłem od dawna, od artykułu w "milenijnym" numerze "Naszego Słowa" z 27.XII.2001 do artykułu "UKGK w Polsce i asymilacja - w poszukiwaniu rozwiązań pastoralnych" w Kalendarzu "Błahowista" z 2010 r. Jakoś dotąd nie przeszkadzały (?), ale skoro pojawiły się w piśmie redagowanym przez NECIOnalistę... Kontekst ów jednak oczywiście nie usprawiedliwia oszczerstw i nagonki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz



Dołączył: 21 Lut 2007
Posty: 17

PostWysłany: Pią Mar 18, 2011 11:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Pan profesor Maroszek sympatie może i zdradza, ale nie pisze jak grekokatolik. To raz.


To jest jakiś styl pisania po grekokatolicku? Smile

Cytat:
Dwa: naprawdę Pan myśli, że grekokatolicy to taka posliedniaja swołocz, że nikt "z zewnątrz" nie jest w stanie z nimi sympatyzować?


Wcale tak nie uważam. Gdybym miał tak radykalne poglądy to bym się nie wypowiadał na tym forum i nie czytywał grekokatolickich witryn w internecie. Nie widzę też przeszkód w sympatyzowaniu z kimkolwiek. O tyle o ile pozostaje się przy tym "solidnym pod względem naukowym", a Pan Maroszek ma z tym problemy. Pan profesor zdaje się czasami w swoich publikacjach "cierpieć na amnezję" i "zapominać", że w danym miejscu zanim pojawili się grekokatolicy mieszkali prawosławni. Dla przykładu - opisując jedną z podlaskich parafii pisze, że cerkiew się tam pojawiła w XVII wieku, ufundowana dla miejscowych grekokatolików. Jakoś mu "wyleciało z pamięci", że owi grakokatolicy w XVI wieku byli prawosławni i mieli tam wcześniej cerkiew prawosławną.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna -> Z życia Kościoła greckokatolickiego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum