Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE
Forum dyskusyjne strony hrubieszowscy-unici.prv.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

TERMINOLOGIA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna -> Aktualności
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
katarzyna



Dołączył: 19 Paź 2006
Posty: 21

PostWysłany: Czw Cze 16, 2011 10:13 am    Temat postu: TERMINOLOGIA Odpowiedz z cytatem

(Na wstępie proszę Administratora o przeniesienie tego tematu może w jakąś bardziej odpowiednią zakładkę, bo sama nie potrafiłAM się zdecydować Very Happy)
Chciałabym zasięgnąć opinii odnoszącej się do słów GREKOKATOLICYZM i RZYMOKATOLICYZM, obydwa nie funkcjonują w Słowniku Języka Polskiego jako rzeczowniki jedynie jako przymiotniki. Pierwsze słowo właściwie spokojnie funkcjonuje w języku pisanym i mówionym, drugie brzmi dziwnie. Potrzebuję ich do zestawienia trzech kultur: JUDAIZM dalej GREKOKATOLICYZM i RZYMOKATOLICYZM, ale schody dla mnie zaczynają się już po Judaizmie. Bo logiczne byłoby CHRZEŚCIJAŃSTWO rytu (?) wschodniego i zachodniego (?), kiedy dokładnie chodzi mi o mieszkańców obecnego pogranicza polsko-ukraińskiego, pojawiają się kolejne trudności jak rozróżnić prawosławnych od grekokatolików, nie mówiąc już o unitach. Poza tym określenia te muszą byc zrozumiałe dla ludzi, którzy zwykle nie zastanawiają się nad niuansami znaczeniowymi w nazwach wyznań Very Happy
Ach się rozpisałam i zamotałam. Bardzo proszę o pomoc, albo podpowiedź, gdzie ją mogę znaleźć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
katarzyna



Dołączył: 19 Paź 2006
Posty: 21

PostWysłany: Pią Cze 17, 2011 7:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam jeszcze jedno pytanio-prosbę Smile Jak brzmi nazwa po ukraińsku niedzieli Celnika i Faryzeusza?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna -> Aktualności Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum