Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE
Forum dyskusyjne strony hrubieszowscy-unici.prv.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

28.XI.2010 - święto Jozafata Męczennika, transmisja na żywo
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna -> Z życia Kościoła greckokatolickiego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Nie Lis 21, 2010 12:41 pm    Temat postu: 28.XI.2010 - święto Jozafata Męczennika, transmisja na żywo Odpowiedz z cytatem

W imieniu Proboszcza zapraszam na uroczystości ku czci św. Jozafata,
Arcybiskupa Połockiego, Męczennika (+ 1623).

Uroczystej Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma przewodniczyć będzie wizytator apostolski dla grekokatolików na Białorusi o. archim. dr Sergiusz Jan Gajek MIC.

Liturgia ta celebrowana będzie w lubelskiej cerkwi parafialnej pw. Narodzenia NMP, której drugorzędnymi patronami są święci Męczennicy Jerzy Zwycięzca i Jozafat Kuncewicz, w niedzielę 28 listopada 2010.

Cerkiew znajduje się na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej przy al. Warszawskiej.

Godzinną transmisję "na żywo" przeprowadzi kanał RELIGIA TV. Z uwagi na konieczność dostosowania się do "ramówki", Liturgia wyjątkowo rozpocznie się o 11.00 (czyli godzinę później niż zwykle).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
robertd



Dołączył: 15 Sty 2007
Posty: 19

PostWysłany: Pon Lis 29, 2010 9:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy jest mozliwość obejrzenia tej Liturgi w internecie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Nie Gru 05, 2010 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie - przynajmniej na razie. Pod linkiem

http://religia.tv/index.php?typ=program&id=49

była ta transmisja dostępna w czasie celebracji (wiem, bo i moi znajomi ze Lwowa oglądali przez internet). Teraz jednak można tam obejrzeć tylki starszą transmisję naszej Liturgii - z Owczar (d. Rychwałd).

Może z czasem zamieszczą i nasz materiał? Wiem tyle, że była to ostatnia transmisja przeprowadzona z takim dużym rozmachem technicznym. Następne będą organizacyjnie skromniejsze, co pewnie odbije się na jakości programu - za to wierni będą mieli być może mniej zamieszania w czasie bądź co bądź Służby Bożej niedzielnej.

Skoro już "rozmawiamy": dotarł Pan w tym roku do Pawłowa Starego?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
robertd



Dołączył: 15 Sty 2007
Posty: 19

PostWysłany: Wto Gru 07, 2010 10:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie bez trudności, ale się udało. Jak do tej pory udało się być na wszystkich od grudnia 2006 czyli od momentu jak O. Roman Piętka zaczął tam ponownie sprawować liturgię w obrządku wschodnim.
Jako ciekawostkę powiem, że ostatnim administratorem parafii w Pawłowie był o. Anioł Dąbrowski OFMCap (sprawował tam liturgie sporadycznie do 1952 r.), budowniczy kościoła i klasztoru o. Kapucynów w Serpelicach - mojej rodzinnej parafii.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Wto Gru 07, 2010 11:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robertd napisał:
Nie bez trudności, ale się udało. Jak do tej pory udało się być na wszystkich od grudnia 2006 czyli od momentu jak O. Roman Piętka zaczął tam ponownie sprawować liturgię w obrządku wschodnim.


Gratuluję i zazdroszczę. Bardzo chciałem w tym roku wreszcie odwiedzić Pawłów, niestety - nie miałem z kim się zabrać, a transport autobusowy w warunkach zimy-która-jak-zwykle-zaskoczyła-drogowców był mocno niepewny. Na dobitkę w śniegu nadkręciłem nogę w kostce. I znowu nie udało się. Crying or Very sad

Muszę podsunąć Ks. Nikoniukowi pomysł, by te celebracje przenieść na święto tzw. tepłoho Mykoły - wspomnienie przeniesienia relikwii Świętego z Myry do Bari. 9 maja lepiej rokuje pod względem pogodowym. Smile

Cytat:

Jako ciekawostkę powiem, że ostatnim administratorem parafii w Pawłowie był o. Anioł Dąbrowski OFMCap (sprawował tam liturgie sporadycznie do 1952 r.), budowniczy kościoła i klasztoru o. Kapucynów w Serpelicach - mojej rodzinnej parafii.


O, tego nie wiedziałem. Surprised Dziękuję za pogłębienie mej wiedzy. Postać o. Anioła (dłuższy czas był hierodiakonem, więc poczuwam się do szczególniejszej wspólnoty Smile ) jest mi znana. Jak wiadomo, kapucyni neounijni przenieśli się do Serpelic wraz z grupą neounickich parafian z Lubieszowa. Szkoda, że nie utrzymała się wspólnota wschodnia w Serpelicach. Crying or Very sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
robertd



Dołączył: 15 Sty 2007
Posty: 19

PostWysłany: Pią Gru 10, 2010 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odnośnie Ojca Anioła i parafii neounickiej w Pawłowie polecam dwa artykuły Rafała Dydycza:
- O. Anioł Dąbrowa-Dąbrowski – założyciel klasztoru kapucynów w Serpelicach; w ; Dzieje Ziemi Łosickiej. Szkice biograficzne; praca zbiorowa pod red. A. Indraszczyka; Warszawa–Łosice 2008;
- Próba odnowienia unii na Południowym Podlasiu na przykładzie dziejów parafii bizantyńsko-słowiańskiej Bubel Stary-Pawłów Stary; w ; Dzieje Ziemi Łosickiej Z historii mniejszości narodowych, kulturowych i religijnych; praca zbiorowa pod red. A. Indraszczyka; Warszawa-Łosice 2010; [/i]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Wto Gru 14, 2010 2:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za ciekawe wskazówki bibliograficzne. Very Happy

Co do zamieszczenia w sieci pliku z zapisem Liturgii z 28 listopada br., to pojawiły się nowe okoliczności, które tak opisałem na forum.cerkiew.net.pl :

Cytat:

Szczęśliwym trafem czy zrządzeniem Opatrzności jeden z dziennikarzy tej stacji zwrócił się był do mnie o konsultację fachową w pewnej sprawie; rzecz prosta, wykorzystałem ową okazję, by zapytać o perspektywy publikacji pliku. Pan Redaktor odpowiedział, że sprawę przekazał koledze z właściwego pionu, który to kolega jest akurat w podróży; jak wróci, to pewnie odpowie. Gdyby nie odpowiadał, będę monitował, oczywiście via P. Redaktor z innego pionu.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mariusz



Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 13

PostWysłany: Pon Gru 27, 2010 1:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

diakon Piotr UKGK napisał:

Muszę podsunąć Ks. Nikoniukowi pomysł, by te celebracje przenieść na święto tzw. tepłoho Mykoły - wspomnienie przeniesienia relikwii Świętego z Myry do Bari. 9 maja lepiej rokuje pod względem pogodowym.


Dlaczego przenieść?
Proponuję podsunąć pomysł, aby nie zamiast a dodatkowo celebrować wspomnienie przeniesienia relikwii do Bari.
Może drobnymi kroczkami...

Co ks. diakon o tym sądzi?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Pon Gru 27, 2010 3:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój sąd nie różni się od Pańskiego. Smile W kartce świątecznej wysłanej do ks. Nikoniuka zaproponowałem wariantowo: przeniesienie lub dodanie. Rzecz w tym, że to nie ja i nie Pan (jak sądzę) ponosi ciężar organizacyjno-finansowy celebracji pawłowskich, tylko ks. Zbigniew. Nie wypada narzucać Mu dodatkowych wysiłków i wydatków.

Co do zalet tepłoho Mykoły - jest to nie tylko święto wiosenne, obchodzone w porze cieplejszej niż bywa zazwyczaj początek grudnia, ale i cenne świadectwo katolickości Kościoła ruskiego. Translacja relikwii miała wszak miejsce po 1054 r. (dokładnie: 1087), a mimo to wspomnienie jej świętowane jest i w Kościele łacińskim, i w Kościele ruskim.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mariusz



Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 13

PostWysłany: Pon Gru 27, 2010 5:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robertd napisał:
Nie bez trudności, ale się udało. Jak do tej pory udało się być na wszystkich od grudnia 2006 czyli od momentu jak O. Roman Piętka zaczął tam ponownie sprawować liturgię w obrządku wschodnim...


Domniemuję, że stałem obok Pana na tej liturgii.

Dodane po 14 minutach:

diakon Piotr UKGK napisał:
Mój sąd nie różni się od Pańskiego. Smile W kartce świątecznej wysłanej do ks. Nikoniuka zaproponowałem wariantowo: przeniesienie lub dodanie. Rzecz w tym, że to nie ja i nie Pan (jak sądzę) ponosi ciężar organizacyjno-finansowy celebracji pawłowskich, tylko ks. Zbigniew. Nie wypada narzucać Mu dodatkowych wysiłków i wydatków.

Co do zalet tepłoho Mykoły - jest to nie tylko święto wiosenne, obchodzone w porze cieplejszej niż bywa zazwyczaj początek grudnia, ale i cenne świadectwo katolickości Kościoła ruskiego. Translacja relikwii miała wszak miejsce po 1054 r. (dokładnie: 1087), a mimo to wspomnienie jej świętowane jest i w Kościele łacińskim, i w Kościele ruskim.


a) Nie wydaje mi się, że aspekt organizacyjno-finansowy jest tutaj największym problemem, ale chyba nie ma sensu publicznie się o tym rozpisywać.

b) Kościół ruski przecież wspominał imiona Papieży jeszcze przez kilkadziesiąt lat po schizmie.
Rozumiem, że pisząc o współczesnym świętowaniu przez Kościół ruski miał ks. diakon na myśli grekokatolików czy może również (naiwnie) pytając - braci odłączonych?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Pon Gru 27, 2010 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mariusz napisał:


a) Nie wydaje mi się, że aspekt organizacyjno-finansowy jest tutaj największym problemem, ale chyba nie ma sensu publicznie się o tym rozpisywać.


Zapewne... Wyjaśnię tylko, że "organizacyjno-finansowy" rozumiem bardzo szeroko, może w najmniejszym stopniu ważą tu same finanse. Do aspektu organizacyjnego zaliczam, poza oczywistymi sprawami, także i np. pertraktacje z właścicielem świątyni. Nie słyszałem co prawda nigdy, by ks. Nikoniuk miał jakiekolwiek w tym względzie trudności, ale: 1) to, że nie słyszałem, nie oznacza, że trudności nie było; 2) dotyczy to celebracji raz do roku - być może zwiększenie ich liczby (o 100 % Wink ) zmieniłoby sytuację na niekorzyść?

Cytat:

b) Kościół ruski przecież wspominał imiona Papieży jeszcze przez kilkadziesiąt lat po schizmie.


Co Pan ma na myśli?

Cytat:

Rozumiem, że pisząc o współczesnym świętowaniu przez Kościół ruski miał ks. diakon na myśli grekokatolików czy może również (naiwnie) pytając - braci odłączonych?


Oczywiście prawosławnych "korzenia" ruskiego także. Dla pewności przed chwilą sprawdziłem kalendarium na cerkiew.pl i w liturgikonie moskiewskim. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mariusz



Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 13

PostWysłany: Pon Gru 27, 2010 6:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

diakon Piotr UKGK napisał:
Mariusz napisał:


b) Kościół ruski przecież wspominał imiona Papieży jeszcze przez kilkadziesiąt lat po schizmie.


Co Pan ma na myśli?


"Zjadłem" wyraz, chciałem napisać, że Kościół ruski w liturgii wspominał imiona Papieży po schizmie. Różnie źródła podają, ale najprawdopodobniej trwało to do pierwszej połowy XII wieku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Pon Gru 27, 2010 7:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mariusz napisał:

"Zjadłem" wyraz, chciałem napisać, że Kościół ruski w liturgii wspominał imiona Papieży po schizmie. Różnie źródła podają, ale najprawdopodobniej trwało to do pierwszej połowy XII wieku.


Jakie to mianowicie źródła ma Pan na myśli?

Drążę ten OT nie bez kozery. Nie jestem specjalistą od tej epoki, ale coś mi się nie zgadza - z ogólnymi zasadami kommemoracji hierarchów w tradycji bizantyjskiej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mariusz



Dołączył: 23 Gru 2010
Posty: 13

PostWysłany: Pon Gru 27, 2010 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

diakon Piotr UKGK napisał:
Mariusz napisał:

"Zjadłem" wyraz, chciałem napisać, że Kościół ruski w liturgii wspominał imiona Papieży po schizmie. Różnie źródła podają, ale najprawdopodobniej trwało to do pierwszej połowy XII wieku.


Jakie to mianowicie źródła ma Pan na myśli?

Drążę ten OT nie bez kozery. Nie jestem specjalistą od tej epoki, ale coś mi się nie zgadza - z ogólnymi zasadami kommemoracji hierarchów w tradycji bizantyjskiej.


Niestety nie pamiętam źródeł w których o tym czytałem (były to 2 lub 3 źródła). Zdołałem odtworzyć z poczty elektronicznej jedno, w którym coś było na ten temat: "Unia Brzeska" autor: ks. Edward Likowski, rok wydania 1907. Chyba nie ma tam wprost napisanego, że imiona Papieży były wymieniane, tylko jest informacja, że Kościół ruski przez kilkadziesiąt lat od schizmy był w jedności ze Stolicą Apostolską. Jeśli uda mi się odtworzyć lub natknąć na inne źródła to je przekażę.

Jeśli ks. diakon byłby zainteresowany, to mogę wysłać skan tego źródła.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Pon Gru 27, 2010 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znana mi rzecz jasna książka śp. ks. bpa (nb. zmarłego jako prymas Polski) E. Likowskiego nie jest źródłem, tylko opracowaniem. Źródłem byłaby np. ówczesna księga liturgiczna (rękopiśmienna oczywiście - nb. internet stworzył duże możliwości publikacji takowych źródeł, z których korzystają Rosjanie i nie tylko), albo relacja kronikarska mówiąca wyraźnie o kommemoracji.

Abstrahując już od kwestii "źródło a opracowanie": jak dotąd nie przedstawił Pan argumentów na rzecz kommemoracji Biskupa Rzymu w tym okresie na Rusi. Sięgnąłem w tzw. międzyczasie np. do artykułu śp. ks. prof. Kumora *), który pieczołowicie pozbierał był różne świadectwa związków Kijowa z Rzymem; wspomina kontakty, listy, kult św. Piotra i świętych zachodnich, także i święto translacji relikwii św. Mikołaja - ale o kommemoracji liturgicznej papieży milczy. Co nie jest oczywiście rozstrzygającym dowodem - tym niemniej świadczy raczej przeciwko Pańskiej tezie.

O ile się orientuję (jestem, powtarzam, historykiem dziejów późniejszych znacznie) kommemoracja hierarchii w liturgii raczej się rozwijała niż redukowała, zaś wczesną tendencją było wspominanie jedynie najbliższego zwierzchnika swego, w biskupim stopniu będącego (...) jako to: Metropolita Papieża, Biskup Metropolitę, (...) Kapłani jedynie swego Biskupa - że zacytuję postanowienie synodu eparchii chełmskiej z 1791 r. (w tym wypadku odnoszące się jedynie do kommemoracji podczas anafory). Z nowszej literatury (polecam w szczególności pracę L.D. Huculaka The Divine Liturgy of St. John Chrystostom... ) wynika, że w pierwszym okresie po zawarciu Unii Brzeskiej kommemoracja Papieża Rzymskiego dokonywana była jedynie na Liturgii, której przewodniczył metropolita kijowski. Kommemorację "w dół" przesunęła żyrowicka kapituła bazyliańska w 1661 r. na wniosek biskupa chełmskiego Jakuba Suszy (a i to nie wiadomo, na ile skutecznie i powszechnie). Wyraźne a powszechne zalecenie dał w tej sprawie dopiero synod zamojski (1720).

W tej sytuacji trudno mi przyjąć bez dowodów twierdzenie, że już w X-XII wieku na Rusi wspominano w liturgii Biskupa Rzymu - w sytuacji, gdy metropolia kijowska podlegała Konstantynopolowi.

_______________________________________________

Kumor B., Problem jedności Kościoła na Rusi z Kościołem katolickim do końca XII wieku, w: Chrystus zwyciężył! Wokół Chrztu Rusi Kijowskiej, red. J.S. Gajek i W. Hryniewicz, Warszawa 1989, s. 45-53.

-------------------------------------------------------------------------------------


A teraz ogłoszenie dla wszystkich zainteresowanych przejrzeniem/ściągnięciem pliku z Liturgią celebrowaną 28.XI.2010 w cerkwi lubelskiej. Otóż plik ten jest już dostępny:


http://religia.tv/index.php?typ=program&id=49
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna -> Z życia Kościoła greckokatolickiego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum