Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE
Forum dyskusyjne strony hrubieszowscy-unici.prv.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

informacje

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna -> Z życia Kościoła greckokatolickiego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
neon



Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 7

PostWysłany: Pon Wrz 24, 2007 6:16 pm    Temat postu: informacje Odpowiedz z cytatem

Szczęść Boże!
Interesuje sie obrzadkiem greko-katolickim ale niestety nie mam zadnych materiałów informacyjnych moze ktoś mógłby mi polecic jakąś ciekawą książkę w której znalazłbym różne zagadnienia o Liturgii, kapłaństwie, historii Kościoła. (najlepiej ze zdjęciami).
Może ktoś zna taką badz podobną książke która mogłaby mnie zaciekawić.

pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Thomae
Założyciel Forum


Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 126

PostWysłany: Pią Paź 05, 2007 1:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na forum w dyskusjach były wymieniane różne publikacje. zajrzyj na przykład tutaj - znajdziesz tam reprint nabożeństw cerkiewnych na diec. chełmską z XIX wieku.
Sporo można się dowiedzieć wertując to forum. Polecam ten temat, czy też tutaj .
Z publikacji na temat Kościoła Greckokatolickiego na naszym terenie polecam:
1. Witold Bobryk - "Duchowieństwo unickiej diecezji chełmskiej w XVIII w."
2. Andrzej Gil - "Kościoły wschodnie w Rzeczypospolitej XVI - XVIII w (zbiór studiów)"
3. Andrzej Gil - "Chełmska diecezja unicka 1596 - 1810. Dzieje i organizacja"
Zachęcam również do odwiedzenia stron http://grekokatolicyzm.prv.pl/ , http://cerkiew.net i http://cerkiew.net.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
neon



Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 7

PostWysłany: Sro Paź 10, 2007 6:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje za odpowiedz, ale moze jednak zna pan jakąś książke którą mozna kupić, wole to od publikacji internetowych. Ostanio równiez zastanawiałem sie jak to jest z bezżeństwem duchownych podobno Polscy kandydaci nie mogą miec zon czy to prawda ?? czy moze jest jakies specjalne seminarium za granicami Polski np. na Ukrainie gdzie już żonaty Polak moze zostac wyświecony na Kapłana Kościoła Grecko Katolickiego i później wrócić do ojczyzny i pełnić posługe kapłańską (nie powinno to przeciez razic innych duchownych ukrainskich którzy przeciez żony mają).
Bardzo bym prosił o nie odsyłanie mnie do innych stron tylko poprostu napisanie czy istnieje taka możliwość czy tez nie. W internecie mozna znaleść wiele sprzecznych opini, dlatego zadaje to pytanie. Wink

pozdrawiam serdecznie!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Thomae
Założyciel Forum


Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 126

PostWysłany: Czw Paź 11, 2007 11:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze by było, gdyby głos zabrał Ks. Diakon, który również pisze na naszym forum, gdyż jest w tej kwestii kompetentniejszy i posiada większą wiedzę.

Co do książek, prócz linków podałem kilka publikacji, może ktoś poda więcej...

Jeśli zaś chodzi o celibat, to został on w Polsce wprowadzony w okresie międzywojennym i obecnie obowiązuje. Sprawę tą wyjaśniał Ks. Bp Włodzimierz Juszak w jednym z wywiadów:

Cytat:
– W Kościołach wschodnich, tak katolickich jak i prawosławnych, żywa jest tradycja żonatego duchowieństwa. Kodeks Prawa Kanonicznego dla Kościołów Wschodnich wysoko ceni celibat, jak i tradycyjny stan duchowieństwa żonatego. Przed wojną w diecezji przemyskiej byli kapłani żonaci i nieżonaci. Wielu z nich służyło w naszych parafiach i po wojnie. W powojennej Polsce była więc również żywa tradycja kapłanów żonatych. Jednak, z powodu braku własnego biskupa, święceń udzielali naszym kandydatom do kapłaństwa biskupi obrządku łacińskiego. Zrozumiałe, że święcili tylko celebsów, czyli celibatariuszy.
Problem pojawił się w latach osiemdziesiątych, kiedy wschodni kandydaci do kapłaństwa chcieli przystępować do święceń jako żonaci. Sprawa ta wymaga na dzień dzisiejszy głębokiego przemyślenia i przestudiowania, tym bardziej, że greckokatoliccy biskupi na Ukrainie, w Czechach, w Rumunii i na Słowacji, a także ostatnio w Australii, Kanadzie i USA święcą na kapłanów żonatych kandydatów.


Jak więc widzimy greckokatoliccy biskupi polscy myślą o tej kwestii...
Jednakże ciągle żywa nauka Sługi Bożego

Jeśli zaś chodzi o święcenia np. na Ukrainie, to tam możliwe jest uzyskanie święceń prezbiteratu przez żonatych mężczyzn. Oczywiście po święceniach nie można już się ożenić (ani po raz pierwszy jeśli chodzi o kawalerów, jak i po raz kolejny jeśli chodzi o wdowców).
Myślę, że jeśli uzyskało by się zgodę swojego biskupa i biskupa greckokatolickiego z Ukrainy na studia w seminarium na Ukrainie i wyświęcenie na kapała w jednej z diecezji ukraińskich, to nie było by problemów z wyświęceniem "żennego" kapłana. Następnie można by się było starać o inkardynowanie do jednej z polskich diecezji...
W Kościele Greckokatolickim w Polsce jednakże jest możliwość przyjęcia święceń diakonatu przez mężczyzn żonatych, niestety zamyka to drogę do święceń prezbiteratu...

Jednakże i na Ukrainie żonaty prezbiter ma zamkniętą drogę do "pełni kapłaństwa", gdyż z racji tego, iż (jak określają to przepisy prawa kanonicznego) jedynie bezżenny kapłan, w całości poświęcony swojemu powołaniu może w pełni pełnić posługę biskupią.

Portal "Wiara" porusza "za i przeciw" w kwestii celibatu tutaj: http://powolanie.wiara.pl/wydruk.php?grupa=6&art=1145539223&dzi=1144532287
Niektórzy wprost są przeciwni zniesieniu celibatu http://www.fidelitas.pl/index2.php?sort=norm&tryb=cala&id=433
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
neon



Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 7

PostWysłany: Sob Paź 13, 2007 10:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z całego serca dziekuje za pana odpowiedz!
równocześnie mam nadzieje ze diakon Piotr postara sie równiez odpowiedziec na pytania o kapłaństwo.

Mam jeszcze takie pytanie czemu diakon nie moze być później wyświecony na kapłana - w Kościele łacińskim chyba jedyną droga do kapłaństwa jest najpierw diakonat.

PS. oraz tak juz na marginesie czy kapłan bądz diakon są zatrudnieni na parafii ? - wiadomo ze pieniądze z "tacy" nie wystarcza na wyżywienie całej rodziny (przynajmniej tak mi sie wydaje) wiec czy podejmuja oni jeszcze jakąś prace np. w szkole nauka katechezy - czy jest to dobrze przyjmowane ? nauka wkońcu ta sama Katolicka ale dzieci bądz młodzież moze sie zdziwić na widok Księdza w koloratce z obrączką na ręce Wink.

to takie moje osobiste przemyślenia i pytania, mam nadzieje ze nie urażam nikogo zbytnią nachalnością tych pytań ale poprostu jestem ciekaw pięknej Tradycji Kościoła Wschodniego.

serdecznie pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
neon



Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 7

PostWysłany: Pią Paź 19, 2007 8:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cos nikt nie odpisuje... Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Sob Lis 03, 2007 8:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...z powodu ostrego zapalenia stawu śródręczno-paliczkowego wskaziciela. Muszę na razie oszczędzać prawicę. Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 12:17 am    Temat postu: jak to jest z tym celibatem Odpowiedz z cytatem

Krótko (ręka!) na temat celibatu. Mała ilustracja faktograficzna.

W lutym br. nasz Metropolita wyświęcił 4 diakonów po lubelskim seminarium: celibatariusza i 3 żonatych. Wszyscy są już prezbiterami. Różnica tylko taka, że żonaci w tym celu musieli sie formalnie przepisać do eparchii stryjskiej (UA) i z rąk jej biskupa przyjęli ww. święcenia. Po czym spokojnie wrócili do Polski. I tak się toczy ten światek. Wink

O tych święceniach w Stryju była notka na www.cerkwa.net :

http://cerkwa.net/news.php?extend.193

i fotoreportaż tamże (autorstwa żony jednego z neoprezbiterów):

Zobacz ten link
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
neon



Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 7

PostWysłany: Sob Lis 10, 2007 10:32 am    Temat postu: Re: jak to jest z tym celibatem Odpowiedz z cytatem

diakon Piotr UKGK napisał:
Krótko (ręka!) na temat celibatu. Mała ilustracja faktograficzna.

W lutym br. nasz Metropolita wyświęcił 4 diakonów po lubelskim seminarium: celibatariusza i 3 żonatych. Wszyscy są już prezbiterami. Różnica tylko taka, że żonaci w tym celu musieli sie formalnie przepisać do eparchii stryjskiej (UA) i z rąk jej biskupa przyjęli ww. święcenia. Po czym spokojnie wrócili do Polski. I tak się toczy ten światek. Wink

O tych święceniach w Stryju była notka na www.cerkwa.net :

http://cerkwa.net/news.php?extend.193

i fotoreportaż tamże (autorstwa żony jednego z neoprezbiterów):

Zobacz ten link



Dziekuje bardzo za odpowiedz, i mam nadzieje ze z pana ręką coraz lepiej.
Mam jeszcze pytanie, czyli mozliwe jest to aby Polak wstąpił np. do Seminarium Śląskiego ( bo z tego co mi wiadomo to jest ono Greko Katolickie ) to bez problemu może mieć żone? (ewentualnie do lubelskiego)
Oraz rozumiem ze w owych seminariach zajęcia są inne niż te w Rzymskich np. zamiast łaciny - Ukraiński ewentualnie starocerkiewnosłowiański.
Możliwe jest przyjęcie do seminarium bez znajomości języka Ukraińskiego?

Jeszcze raz bardzo dziekuje za odpowiedzi, mam nadzieje ze nie zamęcze państwa tymi pytaniami.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Sob Lis 10, 2007 7:18 pm    Temat postu: Diakonat i kapłaństwo w UKGK w Polsce Odpowiedz z cytatem

neon napisał:

Mam jeszcze takie pytanie czemu diakon nie moze być później wyświecony na kapłana - w Kościele łacińskim chyba jedyną droga do kapłaństwa jest najpierw diakonat.


W całym Kościele Powszechnym warunkiem otrzymania święceń prezbiteratu jest uprzednie przyjęcie święceń diakonatu. U nas po prostu są diakoni, którzy przyjmują ów stopień święceń "po drodze" do prezbiteratu -a są i tacy, dla których jest on "celem samym w sobie" (unikamy terminu "diakon stały" jako czysto łacińskiego). Ten drugi wariant nie oznacza niemożności przyjęcia później prezbiteratu (mówi o tym wyraźnie Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich w kan. 760 par. 2).

Kodeks znajdzie Pan m.in. na stronie http://www.kuria.lublin.pl/kkkw


Cytat:

PS. oraz tak juz na marginesie czy kapłan bądz diakon są zatrudnieni na parafii ? - wiadomo ze pieniądze z "tacy" nie wystarcza na wyżywienie całej rodziny (przynajmniej tak mi sie wydaje) wiec czy podejmuja oni jeszcze jakąś prace np. w szkole nauka katechezy - czy jest to dobrze przyjmowane ? nauka wkońcu ta sama Katolicka ale dzieci bądz młodzież moze sie zdziwić na widok Księdza w koloratce z obrączką na ręce Wink.


Jeśli chodzi o diakonów i minorzystów, z zasady muszą się oni sami utrzymać, nie mogą liczyć na wynagrodzenie ze strony Kościoła. Myślę, że dobrze by było, gdyby zapoznał się Pan z naszym prawem partykularnym
(ustawa w jednym brzmieniu obowiązuje w całej metropolii):

http://www.kosciol.pl/article.php?story=20050221160502226

Znajdzie Pan tam wiele szczegółów: jakie warunki trzeba spełniać, by zostać diakonem, jak w zarysie wygląda formacja, jakie są obowiązki i prawa diakona - aż do takich kwestii, jak np. ubiór diakona, sposób, w jaki należy się do niego zwracać (tytulatura) itp.

Dodatkowy snop światła rzucić może lektura wywiadu ze mną w najnowszej Christianitas. Został on przez kogoś zamieszczony "na dziko" w sieci:

http://www.kefas-piotr.wiara.pl/index.php?idz=1&kat=05&txt=15.txt&nazw=Wywiad%20z%20Diakonem%20Piotrem%20Siwickim

Co do katechezy: jest to możliwe, ale w praktyce zależy od okoliczności. Znam wypadek z Łemkowszczyzny, kiedy grekokatolikowi (teologowi świeckiemu) nie dano zajęć z religii rzym.kat., mimo wyższych kwalifikacji formalnych, niż posiadane przez rzym.kat. kontrkandydatkę. Inny wypadek z Warmii - gr.kat. absolwent seminarium (żonaty, dziś już kapłan) otrzymał etat ze sporym "hakiem godzinowym", bo po prostu w tej okolicy nie było chętnych/zdatnych łacinników. Jako katecheta zapewne nosił sutannę, a obrączki też pewnie nie zdejmował. Wink
Ja sam prowadzę zajęcia na KUL-u, w koloratce i z obrączką. Bo czy "zdziwienie" może być poważnym argumentem contra ? Przecież ludziom rozumnym wystarczy krótko wyjaśnić sprawę...

neon napisał:

Mam jeszcze pytanie, czyli mozliwe jest to aby Polak wstąpił np. do Seminarium Śląskiego ( bo z tego co mi wiadomo to jest ono Greko Katolickie ) to bez problemu może mieć żone? (ewentualnie do lubelskiego)


1. Polak - owszem. Ale grekokatolik. Niekoniecznie z urodzenia, może być z wyboru - ale z przypadku.
2. Jedynymi seminariami greckokatolickimi w Polsce są: lubelskie dla kandydatów diecezjalnych i przemyskie - dla zakonnych (bazylianów). Nb. polska wiceprowincja Zakonu Bazyliańskiego św. Jozafata nie ma żadnego seminarzysty, w Przemyślu kształcą się tylko obywatele Ukrainy. W Lublinie też stanowili oni przez lata większość, obecnie jest pół na pół: 10 stąd, 10 zagranicznych. W grupie z tut. metropolii 90 % przypada na starsze kursy (IV-VI), z trzech młodszych kursów jest tylko jeden przedstawiciel eparchii wrocławsko-gdańskiej na II r.
3. Co do żony: jak wygląda praktyka, już pisałem. Nb. seminaria nie przyjmują żonatych (z oczywistych względów regulaminowych), związek małżeński winien być zawarty między ukończeniem seminarium a święceniami sudiakonatu..

Cytat:

Oraz rozumiem ze w owych seminariach zajęcia są inne niż te w Rzymskich np. zamiast łaciny - Ukraiński ewentualnie starocerkiewnosłowiański.


Dla tych z Ukrainy to jest i polski. Wink Co do zajęć: alumni realizują
ratio studiorum rzym.kat. MWSD plus zajęcia własne z liturgiki, historii Kościoła, prawa kan., duchowości, języków (ukr. i cerk.słow.)... Zwolnieni są chyba tylko ze śpiewu rzym.kat. Pamiętać trzeba, że formalnie są oni alumnami MWSD w Lublinie, acz mają własnego prefekta (i wykładowcę liturgiki w jednej osobie), kaplicę z ikonostasem pędzla Nowosielskiego, biblioteczkę itp.

Cytat:

Możliwe jest przyjęcie do seminarium bez znajomości języka Ukraińskiego?


Jak by to Panu powiedzieć... Różni kandydaci się pojawiali, nieraz z bardzo spolonizowanych rodzin, różnie z tym językiem bywało - i co poniektórzy doszli do prezbiteratu (oczywiście "podciągnąwszy się" językowo).

Ja bym to ujął inaczej. Pan cały czas pyta bezosobowo, ale zakładam (może mylnie), że jest Pan zainteresowany osobiście. Otóż jeśli tak jest w istocie, moim zdaniem winien Pan przede wszystkim poszukać odpowiedzi na pytanie, czy jest Pan powołany do bycia grekokatolikiem. Jeśli tak, to na tej podstawie można budować inne powołania. Jeśli nie - to nic z tego nie będzie. W każdym razie nie bardzo wyobrażam sobie, by do seminarium przyjęto kandydata formalnie przynależnego do Kościoła łacińskiego, a przede wszystkim - nie związanego dotąd z życiem cerkiewnym tej czy innej parafii.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
neon



Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 7

PostWysłany: Pon Lis 12, 2007 7:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Naprawde Bardzo dziekuje za odpowiedzi ! (przepraszam ale nie wiem jak sie do pana zwracać, wiem ze jest pan duchownym, dlatego bede sie zwracał prosze Księdza - bo tak zwraca sie do pana reporter z zamieszczonego artykułu)
Co do zadanego przez księdza pytania musze przyznać że obrządek Grekokatolicki jak i również cała jego duchowość (ikony, rozbudowana Liturgia) jest dla mnie czymś pięknym, zauważyłem również ze jest bardzo duża łączność z Ojcami Kościoła.
Niestety z wielkim żalem musze powiedzieć ze w mojej okolicy nie ma żadnej Cerkwi, ani Kościoła w którym była by odprawiana Liturgia Greko-Katolicka.
Tak wiec formalnie jestem Rzymskim Katolikiem, aczkolwiek myślałem o tym aby zostać grekokatolikiem - uczęszczałbym na Msze w Kościele Rzymskim a w święta bym mógł oficjalnie jako grekokatolik uczestniczyć w Liturgii - aczkolwiek zdaję sobie sprawe ze jest to raczej nie realne.
Co do samego powołania. Kapłaństwo jak i Diakonat jest czymś przepięknym ponieważ jest głębszym uczestnictwem w Kapłaństwie Chrystusowym. W linkach przez ksiedza podanych przeczytałem ze trzeba byc przez juz jakis czas Greko Katolikiem, oraz pełnić posługę ministranta - tak wiec jak wyżej napisałem, nie mam takiej możliwości.
Wiec droga raczej jest zamknięta, może kiedyś sie to zmieni.

Jeszcze raz bardzo dziekuje za zamieszczone odpowiedzi!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
neon



Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 7

PostWysłany: Wto Lis 20, 2007 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy istnieje gdzies spis cerkwi Grecko Katolickich, najlepiej wyszczególnionych na mapie ? byłoby mi wtedy łatwiej zaznajomić się. Najlepiej byłoby znać adres internetowy danej Cerkwi aby poznać godziny w których jest sprawowana Liturgia, aby nie przyjechać "na darmo" (chociaż nie byłoby to na darmo ponieważ można byłoby pomodlić sie i być może nawet porozmawiać z kimś kto jest Greko Katolikiem).

PS. Jeszcze pytanie na temat postu Eucharystycznego czy jest to tak jak w Kościele Łacińskim - czyli godzina przed przyjęciem nic nie jeść - czy może być całkowicie na czczo ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Simone



Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 12

PostWysłany: Wto Lut 26, 2008 4:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

neon napisał:
A czy istnieje gdzies spis cerkwi Grecko Katolickich, najlepiej wyszczególnionych na mapie ? byłoby mi wtedy łatwiej zaznajomić się. Najlepiej byłoby znać adres internetowy danej Cerkwi aby poznać godziny w których jest sprawowana Liturgia, aby nie przyjechać "na darmo" (chociaż nie byłoby to na darmo ponieważ można byłoby pomodlić sie i być może nawet porozmawiać z kimś kto jest Greko Katolikiem).


Spis parafii Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej, z godzinami Liturgii, kontaktami i telefonami: http://www.cerkiew.net.pl/index.php?glowna=dekanaty&cerkiew=cerkiew

Proszę zwrócić uwagę, że wiele parafii nie ma własnych cerkwi, a kapłan często obsługuje kilka parafii, i Liturgie nierzadko odbywają się w świątyniach rzymskokatolickich.

Podobny spis na stronach Archieparchii Przemysko-Warszawskiej:
http://webmgr.cerkiew.net/page.php?2

Spisy parafii są też w Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Eparchia_wroc%C5%82awsko-gda%C5%84ska
http://pl.wikipedia.org/wiki/Archieparchia_przemysko-warszawska

Cytat:

PS. Jeszcze pytanie na temat postu Eucharystycznego czy jest to tak jak w Kościele Łacińskim - czyli godzina przed przyjęciem nic nie jeść - czy może być całkowicie na czczo ?


Zasady postu w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim są takie same jak w Kościele Rzymskokatolickim - a więc godzinę przed przyjęciem Komunii św. nic nie jeść i nie pić za wyjątkiem czystej wody i koniecznych lekarstw.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna -> Z życia Kościoła greckokatolickiego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum