Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE
Forum dyskusyjne strony hrubieszowscy-unici.prv.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cerkiew Prawosławna odradza się na naszym terenie.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna -> Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna w Polsce
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Thomae
Założyciel Forum


Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 126

PostWysłany: Sob Cze 17, 2006 4:38 pm    Temat postu: Cerkiew Prawosławna odradza się na naszym terenie. Odpowiedz z cytatem

Ostatnimi czasy nastąpiły zmiany administracyjne w diecezji lubelsko - chełmskiej obrządku prawosławnego, a konkretnie utworzono dekanat zamojski. Dziekanem został Ks. Prot. Witold Charkiewicz z Zamościa, który jednocześnie do tej pory posługę pełnił również w Bończy i Tomaszowie Lubelskim. Bończa musi jeszcze poczekać (z tego co wiem nie tak długo) na nowego proboszcza, zaś Tomaszów 4 czerwca b.r. przeżywał wprowadzenie nowego proboszcza - Ks. Marka Ostaszewicza, który też zamieszkał w Tomaszowie, by być blisko swej owczarni.
Chodzą słuchy, iż niebawem nowy proboszcz zamieszka na stałe w Bończy, oraz w Biłgoraju...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Nie Lis 19, 2006 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cóż, rozmach organizacyjny Diecezji Lubelsko-Chełmskiej pod przewodem jej Arcypasterza, Arcybiskupa Abla, budzi podziw i zazdrość zarazem. Zwłaszcza odważne przejęcie na własność cerkwi w Szczebrzeszynie - tym bardziej, gdy się je zestawi z faktem pozostawania nadal w użytku świeckim najstarszej chełmskiej świątyni, naszej dawnej cerkwi św. Mikołaja. Serce się kraje na myśl, że nasz Kościół nie wystąpił o jej rewindykację w terminie ustawowym. Sad Sad Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wazdar



Dołączył: 19 Lis 2006
Posty: 6

PostWysłany: Nie Lis 19, 2006 8:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powołanie parafii prawosławnej w Biłgoraju:
http://www.lublin.cerkiew.pl/aktualnosci/news.php?id=4935
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz



Dołączył: 21 Lut 2007
Posty: 17

PostWysłany: Sro Lut 21, 2007 10:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
rozmach organizacyjny Diecezji Lubelsko-Chełmskiej pod przewodem jej Arcypasterza, Arcybiskupa Abla, budzi podziw


O tak, władyka Abel bardzo dba o swoją diecezję Very Happy Mnie, jako prawosławnego, oczywiście to bardzo cieszy. Dodam, że pośród absolwentów Prawosławnego Seminarium Duchownego diecezja lubelsko-chełmska cieszy się szczególnym uznaniem, tzn. alumni najczęściej chcą zostać wyświęceni na księży właśnie do tej diecezji.[/quote]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Wto Mar 06, 2007 6:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grzegorz napisał:

O tak, władyka Abel bardzo dba o swoją diecezję Very Happy Mnie, jako prawosławnego, oczywiście to bardzo cieszy.


Ja jestem duchownym greckokatolickim, a też mnie to cieszy i to bardzo. Uważam po prostu, że - zwłaszcza w warunkach polskich, w tym szczególnie na tych właśnie terenach - nie jesteśmy dla siebie wrogami, a przynajmniej nie powinniśmy takiej wrogości pielęgnować. Wysiłki organizacyjne Arcybiskupa Abla podziwiam i z cicha im kibicuję. Smile No, może poza jednym wyjątkiem - domu zakonnego i cerkwi w Kostomłotach, których [domu i cerkwi] powstanie skądinąd nie oburza mnie zbytnio, acz trudno mi się z tego akurat cieszyć. Sad

Cytat:

Dodam, że pośród absolwentów Prawosławnego Seminarium Duchownego diecezja lubelsko-chełmska cieszy się szczególnym uznaniem, tzn. alumni najczęściej chcą zostać wyświęceni na księży właśnie do tej diecezji.



Jeśli to prawda - nie zarzucam Panu, broń Boże, kłamstwa, ale nie zawsze źródła typu "mówi się" są w pełni wiarygodne - to jeszcze jeden dowód, z jak wybitnym przedstawicielem biskupiego stanu mamy w osobie Abpa Lubelsko-Chełmskiego do czynienia. Jeśli istotnie młódź duchowna PAKP woli trudny teren chełmsko-podlaski od ludnych parafii Hajnówki, Białegostoku czy Bielska - to trudno o bardziej dobitny komplement pod adresem tego Hierarchy. Na mnohaja lita, Preoswiaszczenniszyj Władyko!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz



Dołączył: 21 Lut 2007
Posty: 17

PostWysłany: Czw Mar 08, 2007 4:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Uważam po prostu, że - zwłaszcza w warunkach polskich, w tym szczególnie na tych właśnie terenach - nie jesteśmy dla siebie wrogami, a przynajmniej nie powinniśmy takiej wrogości pielęgnować.


Zgadzam się Cool

Cytat:
No, może poza jednym wyjątkiem - domu zakonnego i cerkwi w Kostomłotach, których [domu i cerkwi] powstanie skądinąd nie oburza mnie zbytnio, acz trudno mi się z tego akurat cieszyć.


Skoro Ci ludzie powrócili do prawosławia to najwidoczniej czuli się już wcześniej prawosławnymi w głębi duszy. Gdyby było inaczej, to moim zdaniem tak wielu tamtejszych mieszkańców w tak krótkim czasie nie przeszłoby do Cerkwi prawosławnej. Może niedługo będę miał okazję pogadać z tamtejszymi parafianami, to się spróbuję dowiedzieć jakie były motywy ich decyzji.

Cytat:
Jeśli to prawda


Prawda. Znam większość studentów i absolwentów PSD. Nie mówię, że wszyscy, ale naprawdę bardzo wielu tak uważa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2007 10:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grzegorz napisał:

Zgadzam się Cool


To się cieszę. Very Happy

Cytat:

Skoro Ci ludzie powrócili do prawosławia to najwidoczniej czuli się już wcześniej prawosławnymi w głębi duszy. Gdyby było inaczej, to moim zdaniem tak wielu tamtejszych mieszkańców w tak krótkim czasie nie przeszłoby do Cerkwi prawosławnej. Może niedługo będę miał okazję pogadać z tamtejszymi parafianami, to się spróbuję dowiedzieć jakie były motywy ich decyzji.


Trochę chyba unikają Panu z pola widzenia następujące aspekty sprawy:

1) We wszystkich publikacjach na temat Kostomłot zawsze czytałem, że we wsi jest "kilkadziesiąt" osób wyznania prawosławnego, aczkolwiek niekoniecznie stroniących rygorystycznie od neounickiej cerkwi. Bez żadnych zatem konwersji pewien potencjał wyjściowy Kościół prawosławny już tam miał.

2) Można by zapytać też, czy wszystkie przypadki, kiedy to neounita pojawia się w cerkwi prawosławnej, można uznać za konwersję. Mentalność tych ludzi może być taka, że "w gruncie rzeczy to wszystko jedno", i chodzą do o. Ambrożego bo np. ładniej śpiewa i celebruje (o. Romanowi musi być trudniej z racji i wieku, i pozostałości wylewu), albo żeby porównać itp. Proszę zauważyć, że neounici mają w Kostomłotach kalendarz gregoriański, a prawosławni - juliański. Można sobie w ten sposób pójść w jednej wsi "na dwa cerkiewne Boże Narodzenia" na przykład.

Moje osobiste stanowisko: uznając wolność wyznania, nie odmawiam Kościołowi prawosławnemu prawa do posiadania parafii w Kostomłotach, tym bardziej, że byli tam zawsze (patrz wyżej) zdeklarowani tego Kościoła wyznawcy. O ile jednak zwykle cieszę się z efektów działalności organizacyjnej Abpa Abla, o tyle w tym wypadku o radość trudno, bo cel tego akurat posunięcia wydaje się być wyraźnie konfrontacyjny wobec nieszczęsnej neounickiej parafijki. Potrzeby duchowe prawosławnych mieszkańców to jedno, a fakt, że w sąsiedztwie Kostomłot jest kilka cerkwi prawosławnych (że wymienię Terespol na północy, Kodeń na południu i SĄSIEDNIĄ WIEŚ Dobratycze na zachodzie) - drugie. A biorąc jeszcze pod uwagę, że konkurencję tą z ogromnym hukiem (zbiórka ogólnometropolitalna) organizuje się o. Romanowi staremu i schorowanemu - trudno oprzeć się wrażeniu jakiejś nie tylko już wrogości, ale i zaciekłości, małostkowości w zwalczaniu kostomłockiego reliktu neounii. Cóż, Arcybiskup Abel zawsze bardzo konsekwentnie wyrażał swe skrajnie negatywne stanowisko wobec neounii i Kostomłot. Obłudą na pewno nie zgrzeszył. I tyle mogę powiedzieć dobrego. Smile

Samo współistnienie dwóch "konkurencyjnych" cerkwi może mieć pozytywne znaczenie, jeśli ich duszpasterze będą się prześcigać nie w rzucaniu klątw na "konkurenta", a w ciągłym zmaganiu o jakość posługi duszpasterskiej w różnych jej aspektach - liturgicznym, charytatywnym, kaznodziejsko-katechetycznym...


Cytat:

Prawda. Znam większość studentów i absolwentów PSD. Nie mówię, że wszyscy, ale naprawdę bardzo wielu tak uważa.


To fajnie - bardzo lubię mieć rację.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Sob Cze 30, 2007 7:01 pm    Temat postu: motywy ew. konwersji w Kostomłotach Odpowiedz z cytatem

Grzegorz napisał:

Może niedługo będę miał okazję pogadać z tamtejszymi parafianami, to się spróbuję dowiedzieć jakie były motywy ich decyzji.


No i jak - miał Pan tę okazję? Co ludzie mówią? Niedługo minie 4 miesiące, jak trzyma Pan nas forumowiczów (a przynajmniej mnie) w stanie niecierpliwego oczekiwania. Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna -> Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna w Polsce Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum