Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE
Forum dyskusyjne strony hrubieszowscy-unici.prv.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ks. Paweł Szymański (1782-1852)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna -> Historia Katolickiego Kościoła Wschodniego na Chełmszczyźnie (obecnie Greckokatolickiego i Neounickiego)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
diakon Piotr UKGK



Dołączył: 13 Cze 2006
Posty: 205

PostWysłany: Nie Lis 19, 2006 6:19 pm    Temat postu: Ks. Paweł Szymański (1782-1852) Odpowiedz z cytatem

Zbliża się 154. rocznica śmierci tego najwybitniejszego moim zdaniem kapłana greckokatolickiej diecezji chełmskiej I poł. XIX w. Warto przypomnieć, choćby pokrótce, życiorys tej Wielkiej Postaci:


Paweł Szymański urodził się 26 sierpnia 1782 r. w Orchówku k. Włodawy, jako syn miejscowego proboszcza greckokatolickiego ks. Andrzeja Szymańskiego i Dominiki ze Snitków. Oboje rodzice pochodzili z rodzin kapłańskich, które w XVIII-XIX w. dały Kościołowi greckokatolickiemu na Podlasiu i Chełmszczyźnie kilkunastu księży.
Paweł Szymański kształcił się w Białej (obecnie Biała Podlaska), Janowie Podl., Zamościu i Wiedniu, gdzie w cerkwi św. Barbary otrzymał święcenia kapłańskie (1807), a na Wydziale Teologicznym uniwersytetu doktorat (1809). W latach 1810-17 był profesorem odrodzonego seminarium w Chełmie, gdzie zreformował program nauczania (reformę tą naśladowały seminaria rzymskokatolickie w Polsce). W roku 1817 został profesorem Wydziału Teologicznego uniwersytetu w Warszawie, a w 1818 wybrano go dziekanem (urząd ten piastował aż do likwidacji uniwersytetu po powstaniu listopadowym). Był profesorem Seminarium Głównego, a następnie – w latach 1837-41 – Rzymskokatolickiej Akademii Duchownej w Warszawie; wykładał różne dyscypliny wchodzące w skład biblistyki.
Od roku 1825 był prałatem-dziekanem greckokatolickiej kapituły katedralnej w Chełmie (drugi prałat w kapitule – po archiprezbiterze). Dwukrotnie był przez kapitułę wybierany kandydatem na biskupa: ordynariusza w 1828 r. (drugi spośród trójki kandydatów) i bpa pomocniczego w 1841 r. (pierwszy na liście). Był rzecznikiem duchowieństwa diecezjalnego, obrońcą praw Kościoła, autorem błyszczących erudycją opracowań z dziedziny historii i prawa kościelnego oraz liturgiki tudzież memoriałów w obronie praw duchowieństwa diecezjalnego w sporze z bazylianami (1810), przeciwko zamysłom oderwania diecezji od metropolii halickiej (1828) czy planom rządu carskiego rusyfikacji obrządku w diecezji chełmskiej (1836).
W 1841 r. zwolniono go z Akademii za umacnianie w biskupie chełmskim Filipie Felicjanie Szumborskim ducha oporu wobec dążeń władz carskich do zniesienia unii w diecezji chełmskiej i odesłano na przymusową emeryturę. Ostatnie swe lata spędził ks. Paweł Szymański w gościnie u brata, ks. Jana Szymańskiego (1786-1869), proboszcza greckokatolickiego w Dobratyczach nieopodal Kostomłot, gdzie zmarł 3 grudnia 1852 r. Swe bogate zbiory numizmatyczne zapisał na fundusz pomocy wdowom i sierotom po kapłanach diecezji chełmskiej, zaś księgozbiór - greckokatolickiemu seminarium duchownemu w Chełmie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOŚCIÓŁ UNICKI NA HRUBIESZOWSZCZYŹNIE Strona Główna -> Historia Katolickiego Kościoła Wschodniego na Chełmszczyźnie (obecnie Greckokatolickiego i Neounickiego) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum